Main Menu

Jak wybierać fototapety? Praktyczne wskazówki

Dawniej były stosowane przez nieliczne osoby, jednak dzięki atrakcyjnemu wyglądowi zyskały na popularności. Obecnie fototapety zdobią olbrzymią liczbę ścian. Świetnie sprawdzą się  w biurach i pomieszczeniach mieszkalnych. Jak wybrać odpowiedni model? Czym kierować się przy zakupie? Sprawdź!

Fototapeta — nie tylko ozdoba

Odpowiednio wybrane fototapety będą pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale mogą też mieć znaczenie praktyczne. Kolorystyka oraz motywy wywołują pewne złudzenia optyczne: mogą wizualnie zmniejszać lub zwiększać pomieszczenie. 

Dlatego wybierając taką dekorację do domu należy mieć na uwadze, by grafika była nie tylko estetyczna, ale też pomagała niwelować mankamenty pokoju. 

Jakie fototapety sprawdzą się w małych wnętrzach?

Kupując tapetę do małego pomieszczenia, trzeba przemyśleć dwa aspekty: kolor oraz motyw. Optycznie przestrzeń powiększą modele w jasnych barwach (białych, szarych, beżowych), ponieważ dobrze odbijają światło. 

Dobrze jest wybierać grafiki z tzw. efektem głębi. Świetnie w niewielkim wnętrzu sprawdzą się zdjęcia np. z pomostami, krajobrazem, morze z księżycem w tle, różnego rodzaju korytarze itp. Z kolei motywy z liniami poziomymi pozwolą uzyskać efekt rozszerzenia ścian. 

Propozycja do dużego pokoju — zlikwiduj efekt przytłoczenia

W przypadku wyjątkowo obszernych pokoi, w których można poczuć się przytłoczonym, przyjemny klimat uzyska się, stosując fototapety ciemne. Nie tylko zmniejszą one wizualnie przestrzeń, ale też sprawią, że będzie  przytulna. 

Fototapety na wymiar!

Wiele osób popełnia ten sam błąd, decydując się na produkt, który rozmiarem nie pasuje idealnie do pomieszczenia. Czasami taki zabieg ma sens. Pozostawienie wolnej przestrzeni między górną częścią ściany a sufitem może tę pierwszą wizualnie wydłużyć. Jest to zatem kolejna cenna wskazówka dla tych, którzy dysponują wyjątkowo małymi mieszkaniami. 

W pozostałych przypadkach jednak zdecydowanie lepiej wypadnie fototapeta na wymiar, która przykryje całą powierzchnię. 

Wybieraj rozsądnie — nie spiesz się!

Zawsze warto pamiętać, że wybór elementu dekorującego ściany to inwestycja na lata. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad tym, jaki efekt chce się uzyskać. Pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Planując zakup, trzeba przemyśleć kolorystykę tapety oraz motyw, jaki się na niej znajdzie. 

 

 


Comments are Closed