Main Menu

Agencja przeprowadzi za Ciebie odprawę, dochowując procedur celnych!

Agencja przeprowadzi za Ciebie odprawę, dochowując procedur celnych!

Osoba ściągająca towar spoza krajów unijnych zobowiązana jest do przestrzegania zasad, a także poniesienia różnych kosztów związanych z odprawą graniczną. Reguł jest wiele i trzeba dobrze znać prawo, by spełnić wymogi. Pomagają w tym agencje. Zobacz, jakie czynności może za Ciebie wykonać specjalista!

Dlaczego procedury celne są tak istotne? 

Rynek unijny jest chroniony. Państwom Wspólnoty zależy na tym, by chronić swoje interesy i nie dopuścić do nadmiernego udziału towarów nieunijnych. Dlatego powołano do życia procedury celne, których zadaniem jest ograniczenie handlu dobrami pochodzącymi spoza Unii Europejskiej. 

Żeby móc sprowadzić dane przedmioty, a następnie nimi handlować, należy dopełnić wielu formalności i ponieść koszty. Dopiero wtedy towar uzyska status unijny, a importer będzie mógł nim legalnie obracać. Jakie wymogi musi spełnić agencja celna, z którą będziesz współpracował? 

Najważniejsze procedury celne

Wśród najważniejszych procedur celnych znajdują się opłaty importowe. Koszty są różne i zależą przede wszystkim od rodzaju sprowadzonych produktów. Zgodnie z obowiązującym prawem odprawę należy przeprowadzić w pierwszym urzędzie, czyli najczęściej w porcie, do którego dobił statek z przesyłką. Często bywa to kłopotliwe, na szczęście importer ma alternatywę. 

Agencja może wystąpić o uzyskanie tzw. Dokumentu T1, który chwilowo zawiesza obowiązki celne i umożliwia ich dopełnienie już po dotarciu towaru do odbiorcy. 

Zadaniem specjalisty będzie także przeprowadzenie różnych czynności związanych z procedurą tranzytu, składowania celnego, ustalenia miejsca przeznaczenia, a także dokonanie uszlachetnienia czynnego towaru, które pozwoli na jego obróbkę, montaż i inne formy przetworzenia. 

Obrót wieloma przedmiotami musi odbywać się z załączonym świadectwem dla nich. Agent zadba o to, by znalazł się on w dokumentacji, a jego zapisy były dochowane. 

Uniknij błędów w procedurach importowych!

Każdy, kto zajmował się importem, wie, jak kłopotliwe bywa niespełnienie wymogów, które stawiają rozbudowane procedury celne. Samodzielne próby odprawienia towaru często kończą się błędami, które mogą sparaliżować funkcjonowanie podmiotu. Dlatego warto współpracować z agencjami.


Comments are Closed